Jak nebýt v divadle za burana


V první řadě gratulujeme, že jste se k návštěvě divadelního představení odhodlali. Občasná návštěva divadla ke kulturně-společenskému životu moderního člověka neodmyslitelně patří.
Nejdůležitější je uvědomit si, do jakého divadla a na co se chystáte. Pokud plánujete zhlédnout představení v Národním divadle nebo Státní opeře budou požadavky na vaše oblečení odlišné od návštěvy místního menšího divadla.
košile a motýlek
Oblečení
Pro nejslavnostnější události je pro muže jedinou volbou tmavý oblek nebo dokonce smoking, doplněn světlou košilí a kravatou či motýlkem. Dámy by měly přijít ve společenských večerních šatech, popř. v tom nejslušnějším oblečení, které doma mají.
Pokud se chystáte do menšího divadla, pro muže je vhodný vycházkový oblek nebo tmavé kalhoty s košilí. Ženy nepochybí elegantní sukní, společenskými kalhotami a sakem, kostýmkem. Nebojte se výraznějších doplňků, přece jen, jste v divadle, ne v kanceláři. Vždy si obujte lodičky a vezměte si menší společenskou kabelku, nejlépe psaníčko.
Pro alternativní scény se hodí běžné, slušné oblečení. Tím se samozřejmě nemyslí sportovní oblečení nebo sportovní obuv.
Samozřejmostí jsou upravené vlasy, vůně a u žen decentní líčení.
sedadla kina
Zásady
Do divadla vždy přijďte včas, což znamená dříve. Je velmi neslušné rušit ostatní diváky svou pozdní cestou k sedadlům.
V šatně muž pomáhá ženě, mladší staršímu.
Cestou na své místo jděte čelem k ostatním sedícím. Pokud máte místa uprostřed řady, přijďte dříve a posaďte se. Pokud naopak sedíte na kraji, nesnažte si za každou cenu sednout půl hodiny před představením, je jasné, že budete neustále pouštět ostatní.
Žena by měla sedět po pravici muže. Jde-li ovšem o místo horší, například na kraji řady, prohodí se.
Vypněte si mobilní telefon. I v tichém režimu je neslušné mobil v divadle používat.
Pokud vidíte známé, vyhněte se zběsilému mávání a pokřikování, v divadlech panuje před začátkem představení poklidná, slavnostní atmosféra. Nezabijte ji.
Divadelní představení nekomentujte, popovídáte si o něm cestou z divadla.
Kukátkem sledujete pouze jeviště, nikoliv sympatické návštěvníky či návštěvnice divadla.
Divadlo není kino, najezte se před jeho návštěvou. Poté si můžete objednat něco z bufetu o přestávce. Šustit bonbóny nebo chroupat tyčinky je ostuda.
Největší odměnou pro herce je potlesk. Tleskat můžete klidně i během představení, slušností je dlouhý potlesk na jeho konci. Tleskejte a neopouštějte své místo dříve, než se opona definitivně zahrne.