Jak vyzrát na bolesti zad? Pravidelným cvičením!

Bolesti zad, krku, šíje a od nich se rozvíjející bolesti hlavy patří v dnešní době k nejčastějším zdravotním obtížím. Přispívá k tomu mnohem větší míra stresu, sedavý způsob zaměstnání (a pokud člověk pracuje fyzicky, tak „sedavý způsob“ trávení volného času). Tyto problémy jsou nejčastější příčinou hospitalizace u lékaře a následně pracovní neschopnosti. Mnohem častěji než před několika lety se také setkáváme s chronickými obtížemi, které se rozvinuly díky tomu, že lidé často ignorují tyto příznaky.

žena na masáži

Trocha fyziologie

Proč vlastně bolest zad, šíje a krku vzniká? Proč se všeobecně mluví o tom, že nejvíce za ní může sedavé zaměstnání? Vše vychází z anatomie a fyziologie lidského těla. Pokud jí trpíte, vězte, že máte ochablé svalstvo. A to především ty svalové skupiny, které jsou zodpovědné za správný postoj. Mezi nejpostiženější skupiny patří mezilopatkové, krční a bederní svaly. Jejich ochabnutím a v případě bederních zkrácením dochází k přetěžování jednotlivých úseků páteře. Obratle tak na sebe nenavazují s naprostou přesností, vychylují se a tím způsobují tlak na míchu, který se projevuje bolestí v této oblasti. V případě, že to budeme ignorovat, hrozí dokonce, že se některý z obratlů zhroutí, praskne či vychýlí tak, že dojde k vyhřeznutí ploténky mezi obratli a trvalému omezení hybnosti. Za nesprávné postavení páteře je také často zodpovědné jednostranné přetěžování (u fyzicky namáhavých prací).
masáž zad

Sportem ku zdraví

Z předchozího logicky vyplývá, že jedinou spásou je pro vás (hlavně v raných fázích) pohyb. Nemusíte rovnou sportovat, ale pravidelné posilování a kompenzační cvičení mohou v řádu několika týdnů zcela zvrátit strukturální změny páteře a navrátit tělu funkčnost. Zaměřit byste se měly na pomalé posilování mězlopatkových svalů, protahování bederní páteře atd. Neméně důležité jsou ale i okolní svalové skupiny. Ty totiž často stojí za tím, že zmíněné pasáže těla ochabují!

Zaměřit se tak musíte na posilování celého těla. Vhodnými cviky jak pro pokročilé (např. kulturisté – kompenzace) i začátečníky (úředníci – prevence) jsou například:

·         zapažování v lehu na břiše

·         tlaky s činkami v sedě

·         všechna cvičení na střed těla

·         balanční cvičení na bosu míči

·         přednožování proti gumovému expandéru

·         přítahy, shyby

·         statický strečink, jóga