Elektronická čtečka knih – ano nebo ne?


Elektronické čtečky knih mají spoustu příznivců, ale i odpůrců. Čtečky mají mnoho výhod i nevýhod, mezi nejčastější nevýhody řadí hlavně příznivci klasických knih výdrž baterie. Musím mnoho z vás vyvést z omylu, protože kapacita baterie bývá většinou něco kolem 1500 mAh a výrobci slibují výdrž baterie až jeden měsíc. Je samozřejmé, že obyčejná kniha se nevybije nikdy, ale nikdo nečte ve dne, v noci, takže si určitě najdete aspoň pár hodin měsíčně na nabíjení.
kniha a ebook
Dále se často diskutuje o celkové výdrži z hlediska technického, například když upustíme obyčejnou knihu do vany tak jí můžeme usušit, listy zůstanou různě zvlněné, ale pořád knihu můžeme dočíst…Bohužel u elektronické knihy se můžeme rozloučit se všemi soubory co jsme v ní měli i se samotným přístrojem. Ale musíme se zamyslet nad tím jaká je asi pravděpodobnost, že čtečku „utopíme“.
četba na pláži
Mezi hlavní výhodu bych zařadila cenovou dostupnost, samozřejmě ze začátku musíte zainvestovat do samotného přístroje, ale investice se vám časem vrátí. Výtisk jedné knihy si můžeme v knihkupectví pořídit například za 500 Kč a tu samou knihu můžeme v elektronické podobě pořídit již za 300 korun.
Každý, kdo cestuje tak zná to rozhodování například před dovolenou nebo před nějakou cestou vlakem…jakou knihu si vzít s sebou, jestli není moc tlustá, jestli nám jedna stačí, jestli dvě nejsou moc. Takové rozhodování s čtečkou není potřeba, můžete si do ní zakoupit spoustu knih a všechny si je vzít s sebou na cesty a klidně si můžete knihy přikupovat na cestách, většina čteček knih má zabudované připojení k Wi-Fi.
nízký stav baterie
Každý se rozhodne podle svého, jestli je pro něj pohodlnější držet fyzicky knihu v ruce nebo zda u něj zvítězí moderní e-knihy.
Hlavní nevýhody:            výdrž baterie
                                               technický stav
Hlavní výhody:                cenová dostupnost
                                               neomezený počet knih pořád při ruce