BIO potraviny


BIO potraviny jsou potraviny vyrobené z ekologického zemědělství, jehož podmínky určuje zákon. Nejsou zde použity například umělá hnojiva, různé postřiky apod.

hrušky


Vzniká z Bioproduktu což je surovina, která má živočišný nebo rostlinný původ pocházející pouze z ekologického hospodaření a byl na ni vydán certifikát.

Co se týče výroby, nesmí být při ní použity žádné látky, které by nějak narušovaly životní prostředí. Musíme brát ale v potaz, že tyto potraviny jsou dražší než obyčejné.


U všech takovýchto potravin musí být logo tzv. eurolist. Musí být doplněna informacemi o původu dané suroviny.

Kvalita se odvozuje od kvality zemědělského systému a zpracování. Můžeme ji posuzovat z několika hledisek, jako je například podle obsahu významných látek, podle vhodnosti potraviny nebo podle toho jak vypadá či voní. Tak jako všude jinde i zde existují dvě strany pro a proti.

ovoce


Biopotraviny mohou být například i mlékárenské výrobky jako mléko či sýry, ale také zelenina, ovoce nebo sladkosti (čokolády) apod.

Mezi hlavní výhody se řadí zdravotní nezávadnost nebo chuť (chutnají lépe a čerstvěji). Dodávají našemu tělu více bílkovin, minerálních látek a draslíku. Někteří lidé se obávají toho, že by měly potraviny nějaký vliv na jejich zdraví. Nejvíce se hovoří o plísních. Ty ale vznikají pouze tehdy, pokud rostliny nebyly ošetřeny nástřikem. Nevyskytují se zde ale ve větším množství než u normálních potravin, takže se není čeho bát.

zelenina


Pokud byste si chtěli BIO potraviny zakoupit, seženete je běžně v obchodech se zdravou výživou, ale dají se sehnat i v mnoha supermarketech. Pokud máte někde v okolí biofarmu, zkuste se zeptat biozemědělců.

Mezi největší výrobce u nás se řadí firma PRO-BIO. Existuje mnoho firem, které vytváří tyhle produkty.  Mnoho potravin ale také pochází i z jiných zemí, jako je například Německo nebo Itálie.

Pokud byste se rádi dozvěděli více, určitě neváhejte navštívit https://www.hcrk.cz/bio-potraviny.

 

BIO potraviny
4.8 (95%)4