Kouzlo LED svítidel

LED, nebo-li Light-Emitting Diode, do češtiny přeloženo jako svítivá dioda. V dnešní době skoro kouzelné slovíčko. A ono to vlastně kouzelné je. Z těchto LEDek se vyrábí mnoho typů svítidel a světelných zdrojů, které jsou energeticky úspornější, než klasické žárovky, zářivky, halogenky a jiné typy svítivých zdrojů.

žárovka na kabelu

Pokud tedy bydlíte v bytě, domě, nebo kdekoliv jinde a chcete ušetřit za elektrickou energii, LED světelné zdroje jsou trefou do černého. Když porovnáte klasickou žárovku, která má výkon 60W s LED žárovkou o výkonu 6W, zjistíte, že je Vaše spotřeba najednou desetkrát menší v jednom světle, než s klasickou žárovkou. Pokud tedy vyměníte žárovky například v domě, ve kterém máte přibližně dvanáct žárovkových světel za LED zdroje, snížíte spotřebovaný výkon na 648W.

Velkou výhodou je i ten fakt, že se prodávají nejen LED žárovky, které mají závity jak E14 tak E27, ale navíc také zářivky, halogenky a vůbec všechny typy původních světelných zdrojů, které jsou předělané na LED zdroje. Nemusíte se tedy bát vyměnit zdroj i ve vašem zářivkovém svítidle případně u venkovního halogenového svítidla. Další výhodou je i výdrž zdroje, který mnohonásobně přesáhne klasickou žárovku, u které se přeruší při vysokém teple wolframové vlákno. U LED žárovek sice také dochází k zahřívání zdroje, nicméně je to mnohonásobně nižší teplo, které je navíc odvedeno chladičem v patici žárovky.
zástrčka u žárovky

Asi jedinou nevýhodou, která je spojena s LÉD zdroji, je jejich cena. Ale pokud zajedete do nějakého supermarketu a koupíte je ve slevě, tak se cena nebude nějak radikálně lišit od klasické žárovky. Navíc pokud by přestala svíti, je zde i možnost výměny oproti klasické žárovce.

Hledáte-li tedy způsob, jak ušetřit na elektrické energii a nechcete se nějak radikálně omezovat například ve vaření, zkuste začít tím, že vyměníte klasické žárovky za LED žárovky.