Magnolie vládne jaru na zahradě


Stromy magnolií jsou okouzlující v každé roční době. Na jaře se jejich větve obsypou nádhernými květy, které jsou vidět již z dálky. Ale i po zbytek roku zdobí mnohé zahrady dokonalým tvarem své rozložité koruny a svými velikými listy. Na světě existuje okolo sto druhů těchto úchvatně kvetoucích stromů. Opadavé druhy magnolií rostou i v Evropě, tudíž není problém je pěstovat i na našich zahradách. Navíc již byly vypěstovány i speciální odolné kultivary či zakrslé druhy magnolií.
rozkvetlá magnólie

Krása na dosah

Magnolie potřebují okolo sebe dostatek prostoru. Pokud jim ho poskytneme, vytvoří si rovnoměrně rozložitou korunu, která je zdobena celokrajnými, nejčastěji vejčitými či kopinatými listy. Ty dorůstají někdy až úctyhodné velikosti. Již od podzimu se objevují na větvích magnolií šedě plstnaté květní pupeny. Z těch potom na jaře magnolie vyženou velikánské, pevné a jakoby masité květy. Právě ty jsou největší a pravou ozdobou každé magnolie. Květy magnolií jsou charakteristické šesti, až osmi okvětními lístky, které mají barvu:
§  od bílé k nažloutlé
§  jemně, anebo výrazně růžovou
§  temně purpurovou
strom magnólie

Pěstujeme magnolie

§  Magnolie potřebují kolem sebe velký prostor, aby se mohly vyvíjet rovnoměrně do všech stran. A také pouze tak vynikne jejich krása.
§  Magnolie také potřebují dobrou, výživnou, hlinitou a kyprou půdu, která je dostatečně vlhká. Zároveň je třeba dbát na to, aby podloží magnolie bylo dobře propustné. Je to z toho důvodu, aby strom nestál kořeny dlouhou dobu v množství vody.
§  Ideální je pěstovat magnolie v nížinách, anebo pahorkatinách. Mají rády mnoho slunce a nedělají jim vůbec dobře větrné nebo mrazové kotliny. Jejich květy namrzají velmi snadno. Bude-li magnolie vysazena do polostínu, sice poroste, ale strom málo pokvete.
§  Magnolie by měla být vysazena do prostorné, ne však hluboké jámy, v níž bude přidána asi jedna třetina kompostu anebo rašeliny.