Mateřská dovolená z finančního pohledu: Co, kdy, jak a za kolik?

Jak to je s tou dovolenou?

Pokud žena chodí do práce a je účastna na nemocenském pojištění, tedy je klasicky zaměstnaná, má nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Ta se odvíjí od výše platu a trvá po dobu dvacet osm týdnů. Zpravidla se na ní nastupuje šest týdnů před termínem porodu, ale můžete klidně i osm. Člověk si má ještě odpočinout, než začne ten pořádný zápřah. Po těchto šesti měsících můžete jít zpátky do práce, nebo si můžete zažádat o rodičovský příspěvek, který může pobírat klidně i druhý rodič nebo například prarodič. A doma můžete být až do čtvrtých narozenin dítěte. Celková částka je dvě stě dvacet tisíc, která se rozpočítá do celkové doby, kdy chcete být doma. Například pokud budete doma do třetích narozenin vašeho potomka, měsíčně budete dostávat kolem deseti tisíc. Vrchní měsíční hranice se odvíjí od výše vašich příjmů, tedy částka nesmí být vyšší, než byl váš měsíční příjem.

Kdo šetří má za tři

Pokud chodíte do práce a chcete si svou mateřskou jednou užít, dávejte si stranou nějakou tu korunu každý měsíc. Možná si říkáte, že deset tisíc měsíčně není málo. Ano, pokud máte partnera, který chodí do práce, bydlíte ve svém poblíž centra, takže nemusíte dojíždět autem na nákup či k doktorovi, opravdu vám tato částka může stačit.

plánování_financí

Nicméně pořád budete potřebovat peníze na pleny, nějaké oblečení pro dítě, jídlo (pokud nekojíte tak umělé mléko), boty, pojištění či spoření a občasnou kávu či oběd s kamarádkou. Sečteno podtrženo je to dost. Do toho budou Vánoce a narozeniny nejbližších, kterým kupujete dárky a dovolená. Proto je fajn, mít nějakou finanční rezervu z dob, kdy jste vydělávali.

A co přivýdělek?

Samozřejmě si můžete na mateřské i rodičovské dovolené přivydělat. Výjimkou je šestinedělí. Můžete pracovat například na dohodu o provedení práce, jedinou podmínkou, když pobíráte rodičovský příspěvek, je, že do dvou let dítěte ho nesmíte dát do mateřské školy či jiného zařízení. Hlídat ho může kdokoliv, ale ne v instituci.

práce_z_domu

A co se dá při mateřské dělat? Můžete doplňovat zboží, obsluhovat na různých akcích nebo rozvážet pizzu. A pokud nemáte hlídání, zkuste práci z domu. Hodně firem nabízí home office. Skvělou příležitostí může být seo copywriting Seolight.