Péče o zahradu v lednu a únoru


Loňská zima byla celkem mírná, takže nás možná hned na začátku nového roku překvapilo dosti mrazivé počasí. Ano, připouštíme, že každý rok, kdo pečuje o svou zahradu a dům, chce mít ve svém zahradničení úspěchy, měl by být připraven i na tuto ledovou alternativu, protože mrazivé počasí, zvlášť s ostrým mrazem, které trvá déle, představuje pro zahradu mnoho nebezpečí. Silný mráz může poškodit i odolné rostliny. Mrazivé počasí, zvlášť v jarních měsících bývá pro rostliny a stromy, které začaly rašit, někdy katastrofální.

Sněhová pokrývka pro všechny rostliny je blahodárná, pokud sníh je křehký a měkký. Vytvoří tak pro všechny rostliny dokonalý ochranný půdní kryt, který účinně chrání a izoluje rostliny před mrazem. Sníh dokáže udržet optimální teplotu půdy a tím ochrání rostliny před mrazem.

Negativa chladného počasí pro rostliny a stromy:
Za suchého ovzduší, se vyskytují holomrazy,které jsou pro zahradu skutečnou pohromou. Jinovatkazase na rostlinách vytváří krystalky ledu. Vegetaci dosti poškozují přízemní mrazíky, které při dlouhém trvání, zvlášť pokud jsou silné, pronikají hluboko do půdy a tak poškozují růst rostlin.

Mladé keře a popínavé rostliny mohou poškodit častější jasné noci bez větru, kdy se u země hromadí velmi studený vzduch. Všeobecně rostlinám neprospívá ani střídavé počasí, kdy mráz nahradí silná obleva, rostliny jsou tak přemokřené a naopak. Protože voda zamrzá v buněčné části rostlin, které obsahují šťávu. Tak zvětší objem a následně se mohou potrhat buněčné stěny mladých rostlin, které pak ve většině případů odumírají.

Pozitiva chladného počasí:
Silný mráz může zničit některé škůdce, kteří přezimují v půdě. Jak zmrzlá voda v půdě nabývá na objemu, tak trhá hroudy hlíny na kusy. Půda, která se zvlášť ztěžka obdělává, například jílovitá, tak u ní dochází tímto způsobem k přirozené kultivaci půdy.
 
·         Kontrolujte venkovní okrasné rostliny, jestli se k nim nedostávají hraboši. Ještě, než půda zamrzne, měla by být okolo těchto rostlin zkypřená.
·         V zimě byste měly věnovat péči stále zeleným stromům (jehličnanům i listnáčům). Pokud není dostatečná sněhová přikrývka, nesmíte zapomenout na jejich pravidelnou zálivku, aby neuschly. Když sníh napadne, tak ho přihrnujeme ke všem rostlinám.
·         Větší množství sněhu z větví setřeseme, aby se nepolámaly. Pokud sledujete počasí, tak před přívalem sněhu okrasným stromům, keřům a zvlášť jehličnanům, svažte větve, aby je těžký sníh nepolámal.
·         Máte jezírko s vodou a nestihli jste ho zazimovat? Když zamrzne, nezapomeňte pak do ledu vysekat otvor.
·         Pokud máte uskladněné hlízy a cibule pro jarní výsadbu – zkontrolujte je, špatné vyhoďte. Kontrolujte pravidelně i uskladněné ovoce a zeleninu. Plesnivé a nahnilé kusy ihned zlikvidujte.
Pokud ještě máte vlašské ořechy, nezapomeňte je uložit na chladné místo s větráním, jinak vám ořechy zhořknou.