Nahradí jednou lidské zdroje automatika?

Není pochyb o tom, že vývoj techniky jde závratně dopředu. Co bylo ještě před rokem výkřik moderní technologie a to nejlepší, co bylo na trhu k dostání, je dnes prakticky zralé do muzea. Jsou vyráběny stále lepší a dokonalejší přístroje, které mají senzory mnohem lepší než lidské smysly a dosahují také podstatně vyšší přesnosti. Uplatnění nachází především ve výrobě.robot ve tvaru pavouka

Není tedy divu, že se mnozí zaměstnanci začínají obávat, zda lidské zdrojejednoho dne plně nenahradí automatika. Koneckonců, má poměrně velkou řadu výhod oproti standardním zaměstnancům.

Předně nevyžaduje plat a nevyjednává o jeho pravidelném zvyšování, ač je fakt, že potřebuje přísun energie, aby mohl fungovat. Zde tedy vše závisí na cenách elektřiny, ale obvykle to stále vyjde levněji než platit klasickou mzdu.

Je tu také fakt, že se neunaví a nepotřebuje přestávky. Navíc nemusí mít dovolenou. To znamená, že zvládne pracovat nepřetržitě 24 hodin denně, samozřejmě s občasnou údržbou. Nahradí tedy dva až tři zaměstnance, neboť ti se musí na pozici střídat, pokud tedy jde o výrobnu s nepřetržitým provozem.

Jejich výkon je navíc konzistentní a není ovlivněn vnějšími faktory, jako je nálada na pracovišti či případná únava nebo zdravotní problém. Není také nutné dodržovat přísné hygienické normy na pracovišti, i když je fakt, že mnohé přístroje vyžadují pouze minimální množství prachu, aby se jim nedostal dovnitř a na citlivé součástky.

Avšak i přes to vše mají jednu nevýhodu: nedokážou přemýšlet a pružně reagovat na nečekanou situaci. Pokud například vypukne požár nebo se něco pokazí v předchozí části výrobního procesu, budou stále pokračovat ve své práci, pokud jim nikdo nedá jiný pokyn.letící dron

A tím někým bude samozřejmě člověk. Ten bude mít stále své místo, ať už jako opravář oněch strojů či dozor, který bude sledovat, zda vše pracuje tak, jak má a zda nikde nevzniká nějaký problém, aby stihl včas zasáhnout. Proto se není potřeba bát. Lidé tu budou mít stále své místo.