Přehřívání počítače

Počítače i notebooky jsou sice záměrně sestrojeny tak, aby se co nejméně přehřívaly, velké teplo opravdu není jejich přítelem, pokud Vám na počítači běží náročné aplikace, je přehřátí časem dost pravděpodobné, protože procesory tím produkují mnohem více tepla, než když ho používáte jen k běžným činnostem.

Když se Vám počítač moc přehřeje, může se Vám sám od sebe vypnout a veškerá Vaše rozdělaná práce přijde nazmar.

Jste přesvědčeni, že se Váš počítač přehřívá? Pak je třeba něco s tím rychle udělat:
1)      vyčistěte počítač od prachu– prach se Vám časem hromadí jak ve stolním počítači, tak i v notebooku, může způsobit problémy ve ventilaci, protože tím brání proudění vzduchu, proto byste ho měli jednou za čas od prachu vyčistit, u notebooků je čištění o něco složitější, pokud si sami nevíte rady, obraťte se na odborníka, pokud se Vám to zdá jako „zbytečné“ peníze, zcela jistě to bude nepatrná částka, než si pořizovat počítač nový.

2)      je třeba zajistit pořádné větrání– ať už stolní počítač nebo notebook rozhodně nedávejte moc blízko ke zdi ani blízko topení, u notebooku dávejte pozor na větrací otvory, jednou z nejčastějších chyb, kterou dělá spousta lidí je, že buď ho mají na kolenou nebo si ho berou do postele. Pokud už ho v posteli musíte mít, i tam pod ním mějte tvrdou podložku.

3)      zkontrolujte ventilátory– tady platí to samé jako u první rady, pokud to sami neumíte, poraďte se s odborníkem, ale rozhodně to nezanedbejte.

U notebooků to bývá horší, notebook může být díky většímu výkonu chlazení hlučnější, tím můžete přehřívání poznat a vysoké teploty nesvědčí ani zápěstím, zvláště pokud ho používáte často.
–        kromě předešlých rad ke stolnímu počítači je dobré u notebooku používat chladicí podložku, tu lze doporučit hlavně u herních notebooků, které mají zpravidla vyšší výkon a více se zahřívají. Díky ochlazování celé spodní části notebooku pomáhá internímu větráčku notebooku, ten má potom možnost běžet v nižších otáčkách.

–        rada, o které zase tolik lidí neví– pokud i doma používáte jen notebook, je dobré, ač se to možná bude zdát nelogické, pořídit si k němu klávesnici zvlášť, výrazně tím přehřívání předejdete a ušetříte i svá zápěstí.