Sporty pro líné

Určitě znáte ty chvíle, kdy si v létě vyrazíte s rodinou nebo kamarády na výlet k vodě a po pár tempech není co dělat. Křížovka je doluštěná, časopis je přečtený a s nadcházejícím večerem a ústupem slunečních paprsků už nechcete lézt do vody, abyste nemuseli schnout déle než je nezbytně nutné.

Máte chuť se i trochu hýbat, třeba si i něco zahrát, ale ne zrovna běhat po hřišti udýchaní a zpocení. V tom případě tu mam pár tipů na sporty a hry které zabaví ale neumoří člověka až na pokraj fyzických sil.

·        Petanque– společenský hra původem z Francie. Hraje se ve třech lidech a cílem je dostat dvě koule co nejblíže k terči, při čemž je povoleno vyrážet soupeřům koule pryč od terče.

Terč tvoří malá kulička, které se říká Jack a je vhazována na náhodné místo vybraným hráčem na začátku kola. Jedná se o levnou zábavnou hru, která dokáže zabavit i hodiny. Velkou výhodou je její skladnost.

·        Šachy– Asi každý zná hru šachy. Tato hra vás spíše vyčerpá mentálně než fyzicky. Také zde  můžete porovnat se svými přáteli a rodinou své strategické schopnosti a logické uvažování. Tato stará hra má plno variací, které jí dokáží trošku znevšednit, ale pokaždé ta samá pravidla. Existuje Star Wars verze, Harry Potterovská verze a dokonce i playboy verze.

Pro extrémní hráče existuje dokonce i sport nazývaný šachbox, který kombinuje oba sporty v jeden. Ten bych však na rodinné odpoledne moc nedoporučoval.

·        Minigolf – Zmenšená verze golfu, která je ideální na rodinné brzké večery po návratu s koupaliště. Dokáže zabavit i pěkně rozzuřit. Cílem je dostat míček do jamky na sedm úderů, což je v pár případech mnohem težší než se zdá.  Hra procvičí vaše geometrické schopnosti, přenost a trpělivost.

·        Ping-Pong– Čínský míčový sport, který se odehrává na stole. Stůl je rozdělen na dvě poloviny sítí a cílem je dostat míček na soupeřovu půlku stolu tak, aby ho neodehrál zpět na vaší půlku. Dá se hrát ve dvou či čtyřech lidech.

·        Nohejbal– Český sport kombinující fotbal a tenis. Cílem je překopnout síť a dostat fotbalový míč na hřiště soupeře. Existuje plno variant pravidel pro zkušené i nezkušené hráče, například pravidlo jendoho doteku.

Ideální sport pro partu kamarádů k pivku, nebo pro otce který chce naučit svoje děti základy spracování míče zábavnou formou. Výhodou je že se u tohoto sportu tolik nenaběháte, ale zároveň se rozproudíte.

·        Poker– Ano, pokerový kufr zachránil už nejeden nudný mejdan nebo deštivé odpoledne na dovolené s rodinou. Tato hra má plno variací, ale v současné době je nejhranější verzí takzvaný Texas Holden. V této verzi má hráč na ruce dvě karty a zbylých 5 karet je položeno na stole, při čemž se karty odhalují postupně po kole sázek.

Cílem je mít nejvyšší kombinaci karet u stolu. Tato hra vás naučí blafovat a dobře rozmýšlet jak naložit s financemi, které představují žetony.