Sůl v bazénu i v domácí úpravně vody

Můžete se setkat se solí do bazénů, mořskou solí, potřebná je i posypová či tabletová sůl. Každá je určena k jinému využití.

· Sůl do bazénů – speciálně upravená sůl bez jódu, který by mohl následnými procesy vodu zabarvit. Při jejím používání je potřeba mít v bazénu salinizační jednotku (chlorátor), která elektrolýzou bazénové vody vyrobí z rozpuštěného NaCl plynný chlor. Při jeho rozpuštění ve vodě vzniká kyselina chlorná. Použití bazénové soli nepředstavuje bezchlorovou úpravu vody. Koncentrace soli se pohybuje pouze do 0,5 %, aby nepoškodila zařízení bazénu či samotný bazén.
model NaCl

· Mořská sůl – čistá sůl z Chorvatska pro bazény vybavené salinizační jednotkou. Mořská sůl se do bazénové vody přidává v koncentraci od 3 kg na 1 000 litrů vody. Pokud byste však chtěli mít v bazénu koncentraci soli podobnou mořské vodě, musíte výrazně přidat. Zde však číhá nebezpečí, že sůl zničí svojí silnou korozivní schopností zařízení bazénu.

Voda ošetřená solí nedráždí oči ani pokožku, v doporučené koncentraci je jen mírně slaná a příznivě působí na případné postižení civilizačními a kožními chorobami. Slaná voda výrazně omezuje výskyt virů, bakterií a řas. Nemáte-li však salinizační jednotku, neproběhne elektrolýza, a tudíž ani dezinfekce. Pak musíte k soli použít ještě běžnou bazénovou chemii určenou pro dezinfekci.

· Posypová sůl – používá se k posypu chodníků či vozovek v zimním období. Jedná se o hrubozrnnou sůl, která do určité míry vzdoruje větru či splachu z komunikace vlivem deště. Můžete ji úspěšně používat při teplotách do -6 °C.
mořská sůl

· Tabletová sůl – určená do změkčovače pitné či užitkové vody v domácích nebo průmyslových úpravnách vody, pro regeneraci měničů iontů. Většinou potřebujeme z vody odstranit nadbytek vápníku, manganu či hořčíku. Regenerační tabletová sůl se prodává v plastových pytlích, je lisovaná do tvaru tablet nebo polštářků.

Všechny výše uvedené druhy solí a mnoho dalšího můžete výhodně a v prvotřídní kvalitě zakoupit v e-shopu Chlorito.cz, který nabízí široký výběr bazénové chemie a bazénového příslušenství.