Architektura jádra procesorů Intel Meltdown a Spectre vykázala chyby, kterých využili hackeři


Výrobce počítačových procesorů s názvem Intel není třeba představovat. Většina lidí, kteří měli kdy co do činění s výpočetní technikou, se s tímto pojmem setkala. Tento americký výrobce čipů produkuje velmi kvalitní výrobky řadu let a již před více než deseti lety byl hlavním konkurentem výrobci procesorů AMD. Ne vždy se však zadaří tak, jak by si firma představovala. Každý děláme chyby, nikdo z nás není neomylný, ovšem zásadní je chybu přiznat a neklamat své okolí.
moderní procesor

Na něco podobného Intel nyní doplácí. U procesorů řady Intel Spectre a Intel Meltdown došlo při výrobě k chybám, přitom výrobce své zákazníky neinformoval dostatečně o rozsahu závad a nebezpečí, které z toho vyplývá. Firma Intel bude zřejmě čelit více než dvěma desítkám žalob, zatím není jasné, zda se spor nebude řešit mimosoudním vyrovnáním, nebo zda se dotyční budou obracet na soud.
makro procesor

Pomůže záplatování?

Problém hardwarového nedostatku těchto procesorů spočívá v tom, že jsou přímo napadnutelné speciálními viry. V lednu 2018 bylo těchto virů známo již více než 130, pracují na principu procesorového adresování, jsou umístěny přímo v procesorové jednotce a žádný antivirový program nelze nastavit tak, aby virus efektivně odstranil. Dá se to sice řešit jakousi systémovou záplatou, ale ta zpomalí počítač natolik, že výkon procesoru klesá až o padesát procent. Záplata navíc způsobuje samočinné náhodné restarty systému a nakonec firma Intel uživatele od aktualizace samotného zabezpečení odradila. To je pochopitelně voda na mlýn hackerům. Vadná jádra procesorů Meltdown a Spectre zasáhly v podstatě veškeré desktopové výpočetní systémy běžící na platformách macOS, Linux a Microsoft Windows. Bližší informace o chybách zmiňovaných procesorů firma Intel neposkytuje kvůli nebezpečí jejich dalšího zneužití.
integrovaný obvod

Potíže s mobilními telefony

Výskyt podobných potíží bylo možno zaznamenat i u procesorů typové řady ARM pro mobilní telefony a firma v současné době vydává doporučení k instalaci potřebného zabezpečení.