Údržba sekačky po sezoně

Když končí sezona, je potřeba na zimu připravit nejen zahradu, ale také pomocníky, kteří vám ji pomáhají udržovat. Sekačka je jedním z hlavních pracantů, kteří odvedou na zahradě kus práce za vás. Pokud jí dopřejete dostatečnou údržbu, předejdete si tak mnoha problémům a jejich nákladnému odstraňování. Navíc budete tak mít jistotu, že až na jaře otevřete vrata od stodoly, vykoukne na vás uspořádaná a k práci opět připravená. Někdy ani nemusíte navštěvovat drahé servisy, mnoho věcí totiž zvládnete udělat sami.
sekání trávníku
Údržbu sekačky se nevyplatí podceňovat. Její kvalitní údržbou po sezoně jí nejenže zvýšíte životnost o mnoho let, ale vyhnete se také potížím se startováním na jaře či jinému stávkování stroje, zabráníte korozi, která sekačku pomalu užírá, a vyhnete se placení nemalých částek za následné opravy v servisu. Aby vám sekačka spolehlivě sloužila co nejdéle, je potřeba jí věnovat náležitou pozornost nejen během sezony, ale především pak na jejím konci, než ji uložíte k zimnímu spánku. Co je tedy potřeba udělat?
Sekačku řádně očistěte
Před zazimováním sekačku pořádně očistěte od trávy, usazenin a nečistot. Travní hmota ulpí také na spodní části šasi, proto na ní vezměte kartáč. Vyčistit je potřeba také prostor převodovky pod plastovým krytem, aby vám tam ulpělá tráva nezpůsobila korozi.
malá sekačka
Palivo
Na zimu je vhodné vypustit palivo, které obsahuje biologické složky. Ty jsou nestabilní, váží na sebe vodu, gelovatí a ucpávají palivový systém. Kdybyste nechali benzín v sekačce stát několik měsíců, mohly by vám nežádoucí složky ucpat karburátor, což by si vyžádalo následné složité čištění.
Namažte pohyblivé části
Mazání pohyblivých částí je často opomíjeno, což však zapříčiní jejich špatnou pohyblivost, brzké opotřebení a snížení životnosti sekačky. Proto namažte všechny pohyblivé části vhodným olejem či vazelínou.
Údržba filtru
Také vzduchový filtr je potřeba vyčistit nebo rovnou vyměnit.
Broušení nože
Nůž je důležitou součástí sekačky. Dost často se otupí o kameny či pařezy, což velmi snižuje kvalitu sekání. Proto je potřeba nůž po sezoně nabrousit úhlovou bruskou. Důležité je také jeho vyvážení, aby sekačka zbytečně neklepala a nevibrovala.
Uskladnění
Také správné umístění a dodržení všech úkonů před dlouhou zimou je pro sekačku důležité. Sekačku tedy na zimu dejte tam, kde nebude vlhko a tak na ní nebude působit koroze. Jedině tak vám bude na jaře zase dobře sloužit.

Údržba sekačky po sezoně
Ohodnoťte příspěvek